نکات مهم قیر گونی و معایب و مزایای آن

نکات مهم قیر گونی و معایب و مزایای آن

Rate this post

معایب و مزایای قیر گونی

همانطور که میدانیم ایزوگام و قیر گونی عایقهایی هستند حهت افزایش مقاومت پی ساختمان مقابل آب و هوای متفاوت و رطوبت، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین معماران ساختمان ها به دنبال راهکارهایی برای استحکام از همان ابتدا می باشند تا ساختمان به مرور زمان، کمتر دچار فرسودگی شود.

قیر گونی

استفاده از عایق هایی مانند قیر گونی در قسمت های مختلف ساختمان ( پی ساختمان تا سرویس های بهداشتی )، کمک بسیار زیادی برای جلوگیری از هزینه های اضافی و مقاومت بالای ساختمان از ابتدا، خواهد کرد.

این کار، امری مهم در استحکام پی ساختمان در برابر عواملی مانند آب و رطوبت، بشمار می رود. بطور معمول استفاده نکردن از این روش ( عایقکاری ) در مناطقی که دارای رطوبت بالا هستند، بعد از مدتی خسارت های غیرقابل جبرانی را به همراه می آورد. بنابراین توجه داشته باشید که به هر میزانی که برای عایقکاری ساختمان خود هزینه کنید، بازدهی چند برابری به ساختمان خود داده اید.

مزایای قیرگونی

معایب قیر گونی چیست ؟

در پشت بام های ساختمان های دارای عایق قیر گونی، اگر از لایه هایی مانند سیمان استفاده نشود، دمای ساختمان بالا میرود. علت این موضوع رنگ تیرۀ قیر می باشد. همانطور که میدانید رنگ های تیره قابیلت جذب نور بالایی دارند. از طرفی دیگر گرمای نور خورشید سبب میشود تا قیر سریعتر دچار فرسودگی شود. این موضوع باعث می شود تا به مرور زمان کل ساختمان دچار ضرر و آسیب بشود.

اگر برای سطح ساختمان خود از عایق قیر گونی استفاده می کنید، باید بسیار مراقب باشد تا از ریختن بعضی حلال ها و محصولات شیمیایی جلوگیری شود. عایق های قیر گونی در برابر مواد شیمیایی آسیب پذیری بالایی دارند. قیر هنگام حرارت دیدن و روان شدن، آلودگی های زیست محیطی بوجود می آورد. سازمان محیط زیست به همین دلیل است که استفاده از آن را توصیه و تأیید نمی کند.

هنگام نصب و اجرای قیر گونی و استفاده از قیر و حرارت دادن آن و روانگی قیر، معمولاٌ آلودگی زیادی تولید میشود و محیط عایقکاری کثیف می شود. در حالی که استفاده ار عایقهای آماده مانند ایزوگام محیط را کمتر دچار آلودگی خواهد کرد.

قیر گونی

استفاده از عایق قیر گونی چه مزایایی دارد ؟

همانطور که گفتیم، قیر گونی، روشی بسیاری ابتدایی برای عایقکاری ساختمان ها می باشد. اما با این حال، الآن هم کاربرد بسیاری دارد. در ادامه قصد داریم تا مزیت های این روش را برای شما بررسی کنیم.

هنگامی که قیر حرارت می بیند، روان می شود. به همین علت، با اندود کردن قیر به راحتی می توان در یک قسمت تمام سطح را پر کرد. در صورتی که مشکلی برای این عایق ها ایجاد شود، تعمیم یا تعمیر قیر گونی نسبت به سایر روش ها راحت تر می باشد.

در عایقکاری سرویس های بهداشتی، قیر گونی باید تا ارتفاع ۳۰ سانتی متر از کف به طرف دیواره ها ادامه پیدا کند. در واقع عایقکاری در قسمت هایی که رطوبت بیشتر امکان وجود دارد، الزامی می باشد.

استفاده از قیر گونی، نسبت به دیگر روش های  ممکن برای عایقکاری هزینۀ کتری را به همراه دارد. مصالح  مواد که در عایقکاری با قیر گونی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیاری ابتدایی و کاملاً در دسترس می باشند، یعنی در بازار به راحتی میتوانید این ابزار و مصالح را پیدا کنید. از روش قیر گونی برای ساختمان هایی که ساختاری پیچیده دارند و دارای فرورفتگی و نقاط کور می باشند، استفاده می شوند. چرا که این قیر گونی از خاصیت بسایر بالای انعطاف برخوردار می باشد. همچنین خاصیت روندگی این عایق باعث می شود تا تمام سطح پوشش پیدا کند.

قیر گونی

نکاتی مهم  که هنگام نصب و اجرای قیر گونی باید به آن توجه داشته باشید

در مناطقی که در بیشتر مواقع سال بارندگی وجود دارد، استفاده از قیر گونی به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که این عایق ها در برابر بارندگی زیاد بسیار آسیب پذیر می باشند. همچنین در این مناطق به دلیل وجود سرما، قیر پس از مدتی سفت می شود و فضای کمتری را پوشش می دهد. در نهایت درزهایی به وجود می آیند که آب به مرور زمان از آنها نفوذ پیدا میکند و سبب پوسیدگی گونی ا خواهد شد.

هنگامی که شرایط آب و هوایی بارانی می باشد، یا سطح عایقکاری دارای رطوبت می باشد، از روش قیر گونی استفاده نکنید. این اتفاق باعث خواهد شد تا سطح عایق یکدست نشود و پس از مدتی ناهمواری مشاهده خواهد شد.

روی سطح عایق قیر گونی به هیچ عنوان نباید از لوازم نوک تیز استفاده کنیم.

تا زمانی که مراحل و کارهای عایقکاری بطور کامل تمام نشده است، با مراقب باشیم تا اجسام و لوازم سنگین و نوک تیز روی سطح نیفتد.

توجه داشته باشید که اگر در سرویس های بهداشتی از عایق قیر گونی استفاده شد، هنگام کاشی کاری نباید به بدنه عایق خدشه یا آسیبی وارد شود.

برای مشاهدۀ قیمت قیرگونی اینجا را کلیک کنید.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با مشاور