عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر
عایق کاری استخر

آب بندی و عایق کاری استخر و یافتن بهترین راه برای این کار، یکی از مهم ترین گام ها در ساختن استخر است . آب بندی استخر با توجه به نوع کاربری و ساخت آن ها متفاوت است و مواد و روش های گوناگونی برای عایق کاری استخر های شنا،کشاورزی ،بتنی و بلوکی و …وجود دارد.
بهتر است از مواد عایق کاری استاندارد استفاده کنیم تا در آینده به درد سر نیفتیم. در این مقاله به بررسی تمام مواد آب بندی و عایق کاری برای ساختن انواع مختلفی از استخر ها می پردازیم.

مواد عایق کاری و آب بندی استخر

روز به روز مواد آب بندی و عایق کاری جدیدی با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی برای استخر ها تولید می شوند. علاوه برآن راه های جدید و ساده تری برای این کار به وجود می آید. اما بایستی بهترین راه و مواد عایق کاری را با توجه به نوع ساخت استخر و بودجه ای که در اختیار داریم ، برگزینیم و به کترمان اعتماد داشته باشیم.
جنس همه ی مواد آب بندی استخر معمولا از عایق های پلیمری و رزین ها می باشند و به شکل چسب آب بندی و رنگ های اکرلیک قابل دسترس هستند. حال به بررسی چند نمونه از این مواد عایق کاری استخر می پردازیم.

مواد نانو برای عایق کاری استخر

یکی از فناوری های جدید نانو می باشد و لباس هایی که این ویژگی را دارند با ضد آب بودنشان معروف شده اند. بنابراین این ویژگی درآب بندی استخر بسیار پر کاربرد است. در این فناوری از موادی که مقیاس و بافت بسیار کوچک دارند استفاده می کنند که آب نتواند از آن عبور کند . علاوه برآن مواد نانو به خاطر فرمول پیچیده خود مقاومت بالایی دارند و شما را درگیر نشتی استخر نمی کند.

آب بندی استخر با عایق z90

چسب آب بندی و عایق z90 به شکل مایع شیری رنگ است و صد در صد ضد آب است و شیوه مناسبی از آن به جای عایق های سنتی مثل قیر و ایزوگام استفاده کنیم.
چسب z90 ساخته شده بر اساس رنگ ها و رزین های اکرلیک است و خاصیت نانو دارد و در هر نوع ملات و دوغابی می تواند برای ضد آب کردن بخش های گوناگون استفاده کرد و بعد از این که به اجرا در آمد خیلی خوب با سازه شما مخلوط شده و به طور کامل بی رنگ می شود.قیمت این چسب خیلی گران نیست و به شکل گالن در حجم های 10 و 20 لیتر می فروشند.

آب بندی استخر با چسب sa12

چسب sa12 یکی از مشهور ترین نوع از چسب بتن برای ساختن ملات آب بندی استخر می باشد و پیوند خیلی خوبی با سطح سیمانی و بتنی برقرار می کند. علاوه برآن استخرهایی که نشتی مجدد دارند میتوانند از این چسب برای عایق کاری استفاده کنند . زیرا این چسب خیلی خوب به سطوح بتنی قدیمی می چسبند.
چسب sa12 مایعی سفید رنگ است که اغلب در ملات های آب بند کاشی کاری و نماسازی استخر جهت آب بندی مورد استفاده قرار می گیرند و مقاومت بالایی در برابر آب خواهند داشت.

آب بندی استخر را می توان با ایزوگام انجام داد؟

ایزوگام را اغلب برای پشت بام ها و کف سرویس های بهداشتی و حمام استفاده می کنند. این ماده برای نگه داشتن طولانی آب در محفظه طراحی نشده است.
اگر آب بندی استخر با ایزوگام انجام شود این مواد نمی توانند پیوند خوبی با بدنه استخر برقرار کنند و بعد از مدتی در فشار های بالا از جای خود بلند می شوند و همه ی بخش های ظاهری استخر را خراب می کنند.با این همه مواد عایق کاری زیادی با فناوری های به روز وجود دارد، ایزوگام گزینه مناسبی برای عایق کاری استخر نمی باشد.

عایق کاری و آب بندی استخر بتنی یا سیمانی

عایق کاری و آب بندی استخر سیمانی شاید ازلحاظ فنی مشکلی به وجود نیاورد اما میتوان آن را از پر چالش ترین موانع نامید.
زمانی که در حال ساخت استخر بتنی هستید بایستی فکر مواد آب بندی استخر را هم کرده باشید. پوشش های ضد آب و محصولات مانع ورود آب برای استخر های بتنی مناسب ترند. چون ترکیبات شیمیایی مشابهی با این استخردارند و به محصولات پلیمری بهتر متصل می شوند.
زمانی که این نوع استخر هارا می سازیم، خشک کردن کامل بتن ها برای آب بندی نیاز نیست. آن ها قابل تنفس هستند و جند روز بعد بتن ریزی میتوانیم از آن استفاده کنیم که این امر باعث افزایش سرعت می شود.

آب بندی استخر کشاورزی و بلوکی

اغلب استخرهای کشاورزی به شکل بلوکی ساخته می شوند ، به این ترتیب که برای ساخت استخربا توجه به نیازتان یک گودی به ارتفاع 3 متر یا بیشتر با استفاده از بیل مکانیکی در طول و عرض مشخص حفر می کنند. دور این گودی را با بلوک های سیمانی سنگین دیوار چینی می کنند و بعد از آن کف استخر را بتن می ریزند و کف دیوار هارا سیمان کاری می کنند تا مقاومت آن ها در برابر فشار بیشتر شود.
اکنون باید ملات نرم در استخر های کشاورزی بریزیم. این کار را با چسب های عایق z90و sa12 روی کف استخر و دیواره ها انجام می دهند و سپس رزین و رنگ های پلیمری ضد آب را برای مقاومت بیشتر و استخر های کشاورزی و زیبایی آن ها استفاده می کنند.

0/5 (0 دیدگاه)

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با مشاور