خرابی ایزوگام و دلایل آن

خرابی ایزوگام و دلایل آن

Rate this post

دلایل خرابی ایزوگام چیست ؟

ایزوگام ها از مهم ترین بخش های هر ساختمانی هستد که تا وقتی کهدچر مشکل هستند، به آنها توجهی نداریم. خرابی علیق های ایزوگام ممکن مشکلات متعدد و جدی را به دنبال داشته باشد. اگر نصب و اجرای ایزوگام ها را به دست افراد مجرب و ماهر بسپاریم، با نصب اصولی و استاندارد آن، می توان تا سال های بسیار زیادی بعد از آن از خرابی ایزوگام جلوگیری نمود.

خرابی ایزوگام و دلایل آن

خرابی ایزوگام ها، امکان دارد هر لحظه رخ بدهد. برای همین باید بدانیم که چه چیزهایی، سبب خرابی ایزوگام می شود. با اطلاع از این موارد میتوانیم عمر عایق ها را افزایش و از خرابی آنها جلوگیری نماییم.

در این مقاله می خواهیم به شایع ترین مسائل و مشکلاتی که امکان دارد در طول زمان برای ایزوگام ها پیش بیاید و باعث خرابی آنها بشود، مطالبی را در اختیار شما بگذاریم.

طول عمر ایزوگام خود را افزایش دهید

نکته ای مهم وجود دارد که باید آن را مورد بررسی قرار دهید. افزایش طو عمر ایزوگام ها، به عواملی مانند مواد استاندارد و نصب اجرا و البته تولید و ترکیب این مواد، توسط افراد مجرب و ماهر بستگی دارد. توصیه میشود که حتماً از ایزوگام استاندارد استفاده نمایید و حتماً امور مربوط ه اجرا و نصب را به نصابان حرفه ای د این زمینه بسپارید. داین صورت است که میتوانید در طولانی مدت خیال خود را از خرابی عایق های نصب شده، راحت کنید.

اما با وجود رعایت تمامی این نکات باید همواره مراقب ایزوگام ساختمان خود باشید. طبق گفته کارشناسان، نصب ایزوگام ها با رعایت اصول استاندارد، می تواند حداقل تا ۱۰ سال عمر مفید داشته باشد. البته باید بگوییم که عوامل دیگری نیز مانند طریقۀ نگهداری و همچنین میزان بازش در عمر ایزوگام تأثیر خواهند داشت.

خرابی ایزوگام و دلایل آن

علل خرابی ایزوگام

خرابی ایزوگام ها می تواند علل زیادی داشته باشد که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

ابزار  تیز و برّنده

نخستین چیزی که امکان دارد باعث خرابی و تهدید ایزوگام شود، اجسام یا ابزار نوک تیز می باشند. این اجسام میتواند لبۀ پایه کولر و یا وسایلی باشد که سایر وسایل تیزی باشد که در پشت بام ساختمان ها قرار دارند. باید حواستان باشد که اگر سطح بام خود را مدت زمان زیادی نیست که ایزوگام کرده اید، به هیچ وجه ابزار و لوازم نوک تیز روی آن قرار دهید. در صورتی که ایزوگام خود را با موزاییک نپوشانده اید. در جابجایی وسایل ( مانند کولر و … ) نهایت دقت را داشته باشید. بهتر است اضلاً این ابزار و وسایل را روی سطح ایزوگام نکشیبد.

می توانید پایه هایی که اجشام سنگین روی آنها قرار دارد مانند پایه های کولر را روی یک موزاییک قرار دهید. چرا که موزاییک ها سبب پخش شدن بار اجسام سنگین می شود و از آسیب دیدگی و خرابی ایزوگام جلوگیری می نماید. همچنین می توانید برای پخش شدن بار سنگین اجسام، اگر امکان دارد آن ها را هر چند وقت یکبار جابجا کنید تا ایزوگام دچار خرابی نشود.

پوشش نامناسب روی ایزوگام ها

متخصصین و کارشناسان در این زمینه، پیشنهاد می کنند، جهعت جلوگیری از آسیب و خرابی لایه های سطحی ایزوگام، روی آنها را بپوشانید. این پوشش ها می توانند لایه ای نازک از سیمان، موزاییک یا حتی آسفالت باشند. حتماً حواستان به این مسئله باشد که قبل از ایجاد پوشش روی سطح ایزوگام، حتماً وزن اضافه را محاسبه و در نظر بگیرید. برای این کار می توانید از کارشناسان و افراد با تجربه نظرخواهی نمایید. چرا که امکان دارد عدم توجه به این موضوع، سبب ایجاد وزن بیش از اندازه معمول روی سطح علاوه بر خرابی ایزوگام، باعث خرابی سقف بشود.

چروک و برآمدگی

یکی از دلایل و عواملی که سبب خرابی ایزوگام ها خواهند شد، زمان نصب ایزوگام می باشند. ایجاد چروک و وجود برآمدگی در بخش های ایزوگام، با گذشت زمان و رفته رفته مشکلات فراوانی را به همراه خواهد آورد. باید دقت و توجه به این موضوع داشته باشید که وجود این چروک ها هر چقدر هم کم و در گوشه و بخش های کناری قرار داشته باشند هم بسیار حائز اهمیت می باشند. این چروک ها به مرور سبب جداشدن و برآمدگی ایزوگام ها از سطح پشت بام ایزوگام ها خواهد شد.

سوراخ شدن لایۀ آلومنیومی روی ایزوگام

سلامت لایۀ آلومینیومی ایزوگام ها، از مواردی هستند که باید به آنها دقت بسیار زیادی داشته باشیم. خرابی این لایۀ آلومینیومی امکان دارد دلایل بسیار زیادی داشته باشد. خرابی و ایجاد سوراخ در سطح این آلومینیوم شاید اول آسیبی به خود ایزوگام نزند. اما با گذشت زمان و رفته رفته مشکلات و آسیب زیادی را ایجاد و سبب خرابی بیشتر ایزوگام ها خواهند شد. وجود سوراخ در لایه های آلومینیومی سبب نفوذ آب و گرد و خاک به لایه های زیرین ایزوگام بشود. این نفوذ و ورود با گذشت زمان سبب خرابی ایزوگام و کاهش طول عمر آن خواهد شد.

قیمت ایزوگام

خرابی ایزوگام و دلایل آن

مواد شیمیایی که باعث خرابی ایزوگام خواهند شد

وجود مواد شیمیایی هم می تواند از عوامل و دلایلی که سبب خرابی و آسیب به ایزوگام بشوند، بشمار بروند. این مواد می توانند با وجود درصد اسید پایین خود، باز هم سبب ایجاد آسیب های سطحی و ایجاد خرابی روی سطح ایزوگام بشوند. دقت داشته باشید که سطحی بودن این خرابی ها فقط در مدتی کوتاه طول می کشد و با گذشت زمان با جلورفتگی و نفوذ بیشتر به لایه زیرین سبب خرابی بیشتر و ایجاد مشکلات جدی تر خواهد شد.

همچنین مواد قلیایی که دارای خاصیت خورندگی هستند، نیز سبب خرابی و آسیب جدی به ایزوگام خواهد شد. تولیدکنندگان ایزوگام با تهیه فهرستی از موادی که در خرابی ایزوگام ها تأثیر دارند، مصرف کنندگام را مطلع می سازند. توصیه می کنیم این لیست را همواره همراه خود داشته باشید تنا در مواقع لازم از خرابی و خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.

آیا نمک سبب خرابی ایزوگام می‌شود ؟

تا الآن شواهد و نظراتی دربارۀ این موضوع که آیا نمک سبب خرابی ایزوگام می شود یا خیر، بدست افراد نیست.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با مشاور