انواع عایق کاری

انواع عایق های ساختمانی

انواع عایق کاری

انواع عایق های ساختمانی

انواع عایق های ساختمانی
انواع عایق های ساختمانی

در سال های گذشته با افزایش استفاده از انرژی های فسیلی ، این منابع طبیعی کاهش پیدا کرده اند. به همین خاطر یکی از اصول مهم در ساختمان سازی صرفه جویی در منابع انرژی است . سازندگان برای کم کردن مصرف انرژی و جلوگیری از هدر دادن انرژی سعی در عایق بندی ساختمان ها از انواع عایق های ساختمانی می کنند.

عایق بندی ساختمان یک راه حل فوق العاده برای این است که هزینه های گرمایشی و سرمایشی را کاهش داده و هم چنین مصرف انرژی را به نسبت زیادی کم می کند.عایق ها به چند دسته تقسیم می شوند: عایق های رطوبتی ، حرارتی و صوتی. این عایق ها با در نظر گرفتن نیاز ساختمان استفاده می شوند . در این مطلب ما انواع عایق های ساختمانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عایق صوتی و حرارتی پشم شیشه

یکی از قدیمی ترین عایق های صوتی و حرارتی پشم شیشه است که تشکیل شده از الیاف ریزدانه است. این عایق در مقابل حرارت بسیار مقاوم است و با قرار گرفتن در معرض آتش باعث تولید گاز سمی و گسترش آتش نمی شود. پشم شیشه یک عایق معدنی است و با توجه به اسم آن با ذوب شدن شیشه به وجود می آید. این عایق خیلی سبک بوده و برای عایق کردن سقف ، دیوار ها و یا لوله ها بار اضافی وارد نمی کند .

این عایق به عنوان عایق حرارتی مانع از انتقال سرما یا گرما به داخل ساختمان می شود و نیز از انتشار صوت جلوگیری می کند و برای ساکنین آرامش به همراه می آورد. مقاومت نکردن در مقابل نم و رطوبت یکی از عیب های این عایق در کنار مزیت های آن است. چون اگر آب به این الیاف نفوذ کند ، قارچ و باکتری در آن ها رشد می کند .

هم چنین ممکن است الیاف پشم شیشه باعث ایجاد حساسیت شود و به همین خاطر ، زمانی که عایق کاری سطوح را انجام می دهیم باید از دستکش و ماسک استفاده کنیم.عایق صوتی و حرارتی پشم شیشه برای عایق کاری لوله ها، سقف ، دیوار ها، مخازن ، کانال های هوایی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ

یکی از عایق های حرارتی پشم سنگ است که توانایی تحمل دما تا 820 درجه سانتی گراد را دارد. این عایق تهیه شده از سنگ بازالت است که به شکل الیاف فشرده است و یک نوع از سنگ های آتش فشانی است .حرارت سنگ بازالت را تا حد زیادی بالا می برند و با به کارگیری روش های مخصوص آن را ذوب می کنند و پس از آن به الیاف تبدیل می کند تا پشم سنگ تولید شود.

عایق پشم سنگ 97 درصد از الیاف و3 درصد از رزین تشکیل شده است. عایق پشم سنگ به عنوان عایق کندسوز نقش مؤثری در جلوگیری از پیش روی آتش دارد و در برابر حرارت بسیار مقاوم است. در نتیجه عایق پشم سنگ در صنایع نفت و گاز ، پالایشگاه ها ، عایق کاری کانال ها و لوله ها و …مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این عایق یک عایق حرارتی است و از مانع از انتقال سر وصدا در ساختمان می شود.

این عایق به شکل های تخته ای، رولی ، لحافی و پتویی استفاده می شوند. برای نصب عایق پشم سنگ بهتر است از ماسک و دستکش استفاده کنیم چون این الیاف حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد می کتد.

عایق صوتی ، حرارتی ، برودتی و رطوبتی الاستومری

عایق الاستومری یک نوع عایق است که خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالایی دارد که علاوه بر این که به عنوان عایق حرارتی به کارگرفته می شود یک نوع از عایق صوتی و رطوبتی است . عایق الاستومری ساخته شده از نیتریل فوم است که در عایق کاری سوله ها ، بویلرها ،مخزن ها و… به کار می رود. عایق الاستومری به خاطر انعطاف پذیری بالایی که دارد برای پوشش دادن همه ی سطوح مناسب است و ساختار سلول بسته آن ، این عایق را در برابر آب ، حرارت و صوت مقاوم کرده است.

عایق الاستومری آب کمتری جذب می کند و برای همین عایق دچار خوردگی نمی شود. این عایق ها به شکل رول و ضخامت 6 تا 50 میلی متر و لوله ای با قطر 6 تا 114 و طول 2 متر دربه مصرف کنندگان عرضه می شود. با این عایق ها ایزوله کردن یا عایق کاری انواع مختلف چیلرها، بویلرها، تاسیسات ساختمانی ، مخزن ها ، صنایع ساخت خودرو ، لوله پالایشگاه ها و … را انجام می دهند.

این عایق ها وزن کمی دارند و جهت عایق کاری سیستم های مختلف فوق العاده است. این عایق ها در مقابل سرما و گرما بسیار مقاوم می باشند و چون آب در آن نفوذ نمی کند قارچ و باکتری در آن رشد نمی کند . عایق های الاستومری در برابر عایق های حرارتی مثل پشم سنگ یا پشم شیشه گران تر می باشند ولی دیگر به پوشش نیازی ندارند.

این عایق به راحتی نصب می شوند و این کار یا هزینه و سرعت پایین انجام می شود . قابلیت رنگ آمیزی در این عایق ها یکی از ویژگی های عایق الاستومری است. در نتیجه در جاهای قابل دید این عایق را می توانیم رنگ کنیم.

فوم عایق رطوبتی ، حرارتی و صوتی XPS

فوم عایق XPS ساخته شده از پلی استایرن اکسترود است و ساختار آن به شکل سلول بسته است. این عایق ویژگی های بی نظیری دارد و در زمینه ساختمان سازی به عنوان یک مصالح چند منظوره و عایقی مناسب معرفی شده است. چون این عایق وزن کمی دارد به راحتی نصب می شود و مزیت های این عایق موجب می شود برای عایق های دیگر جایگزین خوبی باشد.

عایقXPS برای عایق کاری دیوار ها مثل دیوار فونداسیون و دیواره های دو جداره ، سقف های گوناگون مثل سقف تیرچه بلوک و سقف کامپوزیت ، عایق کاری کف، نمای ساختمان ، سردخانه ها و … استفاده می شود. مقاومت فشاری یکنواخت در همه ی سطح ها از مهم ترین ویژگی این عایق محسوب می شود. به همین دلیل تحمل بالایی در مقابل خزش و فشار بار دارد.

عایق xps

این عایق چگالی یکنواختی در همه ی ابعاد به آن مقاومت و استحکام آن را بالا برده و میتوان برای ساخت دیوار در سازه های مختلف از آن استفاده کرد. فوم عایق XPS برای مکان های مرطوب بسیار مناسب است زیرا آب و رطوبت در ان نفوذ نمی کند ، از این رو قارچ و کپک به وجود نمی آید.

مناسبترین و پرکاربرد ترین عایق برای کم کردن هزینه های گرمایشی و سرمایشی ساختمان عایق XPS است . به همین خاطر از آن در ساخت سازه های جدید به دلیل کاهش مصرف انرژی و کم کردن سرو صدای ورودی یا خروجی استفاده می کنند.

عایق XPS دوستدار محیط زیست است و قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارد. هم چنین نصب این عایق حساسیت پوستی یا تنفسی ایجاد نمی کند. مقاوم بودن این عایق ها در برابر آب باعث بالا رفتن مقاومت حرارتی آن ها شده است . یه همین دلیل در طول زمان همهی ویژگی های خود را حفظ می کند و شکل آن تغییر نمی یابد.

عایق حرارتی ، صوتی و رطوبتی پلی یورتان

فوم عایق پلی یورتان یک ماده شیمیایی است که به شکل فوم روی سطوح مخیتلف استفاده می شود. این فوم دو ماده اصلی تشکیل دهنده دارد که عبارتند از ایزوسیانات و پلی ال که با ترکیب آن ها واکنش شیمیایی رخ می دهد و فوم به وجود می آید.

این فوم هنگام تزریق نخست به شکل کف است ولی بعد از چند دقیقه تبدیل به جسم سختی می شود. این فوم با دستگاه یا به صورت دستی تزریق می شود و در همه ی حفره ها نفوذ می کند .

آن هارا عایق کاری می کند. فوم پلی یورتان وزن کمیدارد و مقوامت بالایی در برابر نفوذ مواد شیمیایی و اسیدی و آب دارد و به طور کامل نفوذ ناپذیر است. هم چنین ، با تغییرات آب و هوا یا ضربه به عایق آسیبی وارد نمی شود. به خاطر انعطاف پذیری بالای آن ، این فوم برای درزگیری شکاف های ساختمانی استفاده می شوند.

عایق رطوبتی ایزوگام

عایق رطوبتی ایزوگام
عایق رطوبتی ایزوگام

یکی از مرسوم ترین عایق های رطوبتی در ساختمان عایق ایزوگام است که به شکل رولی تولید می شود و با استفاده از چسب های مخصوص یا حرارت به سطوح گوناگون چسبانده می شود . عایق ایزوگام وزن کمی دارد و دارای انعطاف پذیری بالا است. عایق ایزوگام دارای عمر مفید 10 است و مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوا دارد و دچار پوسیدگی نمی شود.

ایزوگام یک لایه یکنواخت و بدون ترک ایجاد می کند. به همین خاطر اصلا آب به لایه زیری نفوذ نمی کند. عایق ایزوگام مناسب برای عایق کاری سقف و یا کف مکان های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی است. ایزوگام به راحتی نصب می شود ونیز زمان کمی برای این کار لازم است.

ایزوگام با توجه به مواد اولیه در دسته های مختلف ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده ، یا با در نظر گرفتن تعداد لایه ها به ایزوگام تک لایه و دولایه و بر اساس روکش به ایزوگام فویل دار ، پودری ،رنگی و سنگریزه ای تولید می شود و به مصرف کنندگان عرضه می شود.

انواع عایق های ساختمانی

عایق رطوبتی ایزوپل

عایق رطوبتی ایزوپل ، عایق پلیمری است که پایه آن آب است و مقاومت سطح را در برابر نفوذ آب بالا می برد. سطح پوشانده شده با ایزوپل کاملا یکپارچه است و هیچ درزی ندارد. به همین خاطر نم و رطوبت برروی بی تاثیر خواهد بود. این عایق پلیمری خیلی آسان وبا استفاده از ابزار های عادی عایق کاری میشود و بعد از اجرا میتوانیم آن را بشوییم و به مقاومت آن اطمینان داشته باشیم.

این عایق لاوه بر عایق کاری عایق کاری پشت بام ،برای دیوار ها هم استفاده می شود. عایق ایزوپل چسبندگی بالایی دارد، در نتیجه به آسانی و بدون داشتن مهارت اجرا می شود.

علاه بر انواع عایق هایی که در بالا ذکر شدند عایق رطوبتی آرت فلکس ، عایق رطوبتی رنگ نانو ، عایق صوتی یونولیت ، عایق صوتی فوم شانه تخم مرغی و عایق بندی به روش P.I.F هم وجود دارد که هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند.

 

0/5 (0 دیدگاه)

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با مشاور