زمان مناسب برای نصب ایزوگام

بهترین زمان برای ایزوگام

زمان مناسب برای نصب ایزوگام

Rate this post

‍‌بهترین زمان برای نصب ایزوگام

همانظور که میدانید، ایزوگام ساختمان، راهی بسیار مناسب برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی ساختمان می باشد.  اما نکتۀ بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیم، تشخیص بهترین زمان نصب یزوگام است.

این محصول پرکاربرد در صنعت، توسط افراد مجرب و ماهر نصب و راه اندازی و با روش هایی استاندارد و اصولی مورد استفاده قرار می گیرد. و به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی ساختمان ( در زمان اهی مختلف ) صرفه جویی خواهد شد و سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهد.

بهترین زمان برای ایزوگام

اما موضوعی که بسیار حائز اهمیت می باشد، زمان مناسب برای نصب ایزوگام می باشد که در این مطلب بطور کامل دربارۀ آن بصورت جزئی صحبت خواهیم کرد.

یک ایزوگام استاندارد، زمانی بیشترین بازدهی و کارایی را دارد که شرایط استانداردی مانند رعایت اصول نصب، زمان مناسب، روش نگهداری مناسب قبل و بعد از نصب و … را دارا باشد.

باید به موقع و توسط افرادی مجرب و ماهر نصب و اجرا بشود. همچنین باید نگهداری و سرویس دهی خوبی از آن انجام گیرد.

 

بهترین فصل و بهترین ماه برای نصب ایزوگام

در اکثر مناطق کشور، غیر از مناطق سردسیر که اختلاف دمای بالایی با هم ندارند. فصل تابستان ( خصوصاً شهریور ماه ) بهترین زمان برای ایزوگام ساختمان می باشد. دلیل انتخاب این زمان برای ایزوگام، این است که در این مواقع از سال، نبود بارندگی یا کم بودن بارندگی می باشد.

از این رو سطحی که ایزوگام می شود، اغلب خشک است. خشک بودن متداول سطح نصب، تا تا گذشت زمان بعد از اجرا، از مهم ترین موضوعاتی است که به افزایش دوام و چسبندگی ایزوگام کمک خواهد کزد

همچنین، مواردی دیگر مانند گرد و خاک، فضولات حیوانات، مواد زائد و چربی باید روی سطحی که عایقکاری می شود، وجود نداشته باشد. سطح عایقکاری باید قبل از زمان نصب ایزوگام از این مواد پاکسازی شود.

بهترین زمان برای ایزوگام

نکاتی مهم برای انتخاب بهترین زمان نصب ایزوگام

توجه داشته باشید نصب و اجرای ایزوگام را قبل از زمان پایان کار بهره برداری ساختمان به هیچ وجه آغاز نکنید. ایزوگام برای خشک شدن و رسیدن به مرحلۀ بهره برداری به مدت زمان نیاز دارد.

به گونه ای که نباید فشاری به سطح ایزوگام تازه نصب شده وارد بشود و باید خالی از افراد و هرگونه رفت و آمدی باشد.

بنابراین توصیه می کنیم اگر هنوز زمان عملیات ساختمانی تمام نشده است ( حتی کوچکترین و جزئی ترین مسائل بافیمانده از ساختمان )، نصب ایزوگام را آغاز نکنید و زمان آن را به بعد از عملیات ساختمان و خارج شدن تمام وسایل مربوط موکول کنید.

 

دمای مناسب قبل از عایقکاری ایزوگام

نکتۀ قابل اهمیت دیگری وجود دارد که باید به آن هم توجه کنیم. همانطور که بالاتر گفتیم فصل تابستان خصوصاً شهریور ماه، بدلیل گرم بودن و کم بودن بارندگی بهترین زمان برای ایزوگام می باشد.

در این زمان دمای هوا بین بیست تا چهل درجه سانتی گراد می باشد. که این دما، دمایی مناسب برای انجام عملیات نصب ایزوگام می باشد.

بهترین زمان برای ایزوگام

در این بازۀ دمایی بخارآب به زیر ایزوگام نفوذ نمی کند و همینطور دمای خیلی بالایی نیست که فرم ایزوگام را از بین ببرد.

بنابراین، باید حواسمان به این نکته باشد که در ساعتی از روز این کار را انجام دهیم که دمای هوا بین ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد باشد

ایزوگام در زمان بارندگی

اگر روز قبل از نصب پیش بینی بارندگی شد، حتماً برای انجام عایقکاری دست نگه دارید. بارندگی، هر چقدر هم که کم باشد، سبب کاهش کیفیت و مرغوبیت ایزوگام می گردد و زمان مناسبی برای نصب ایزوگام نمیباشد.

در این صورت آب به زیر ایزوگام نفوذ می کند و در اثر حرارت بخار می شود و زیر ایزوگام جمع می شود. هوای تشکیل شده، رفته رفته از عمر ایزوگام کم می کند.

اگر منطقه و محل زندگی شما طوری می باشد که بارندگی در آنجا زیاد است، حواستان باشد که ایزوگام ممکن است به تنهایی نتواند رطوبت بوجود آمده از بارش باران را کنترل نماید.

ایزوگام ها را بطور معمول برای میزان معلوم و معینی از بارش سالانه درنظر میگیرند و می سازند. و بارش بیش از اندازه، کم کم از دوام و عمر آنها می کاهد.

پیشنهاد می شود در این زمان حتماً از زیرسازی عایق استفاده نمایید. چرا که ناگفته پیداست عمر ایزوگام ها در این مناطق، نسبت به سایر مناطق با میزان بارش سالیانه کمتر خواهدبود.

بهترین زمان برای ایزوگام

چرا رطوبت زیر ایزوگام باعث زود جداشدن ایزوگام از سطح می شود؟

می توان گفت دلیل این موضوع، رطوبت زیر ایزوگام، بعد از نصب، با بیشترشدن دمای هوا تبخیر و باعث نفوذ هوا به زیر عایق ایزوگام می گردد.

این تبخیر و بخار ایجادشده سبب می شود به مرور زمان ایزوگام برآمده شود و خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد.

آیا نصب مجدد ایزوگام روی یک سطح ممکن است؟

باید بگوییم که نصب مجدد ایزوگام روی سطح ایزوگام امکان پذیر می باشد. اما باید توجه داشته باشیم که نصب دوبارۀ ایزوگام روی سطح قبلی باعث ایجاد وزن اضافی روی سطح و سنگینی سقف ساختمان نشود. برای جلوگیری از این موضوع اول باید قیری که از قبل روی سطح نصب شده است از روی سطح کنده شود بطوری که روی سقف خراش و آسیبی وارد نشود. اگر بس از کندن ایزوگام قبلی سطح دارای پستی و بلندی شد، این پستی و بلندی ها را رفع و سپس زمان آن رسیده است که اقدام به نصب مجدد ایزوگام کنید.

آیا نصب مجدد ایزوگام هم نیاز به زمان مناسب دارد؟

بله. باید توجه داشته باشیم که نصب مجدد ایزوگام نیز نیازمند به زمان مناسب می باشد.

در این مورد هم امکان دارد زیر ایزوگام رطوبت ایجاد شود و سبب شود ایزوگام به سطح نچسبد. باید به دمای هوا دقت کنیم تا ایزوگام دچار شکستگی نشود.

زمان نصب ایزوگام در داخل خانه هم باید مورد توجهقرار گیرد ؟

اگر بخواهیم بطور کلی دربارۀ زمان مناسب برای عایقکاری بگوییم، باید توجه داشته باشیم که سطح ایزوگام نباید دارای رطوبت باشد. حال این ایزوگام روی سطح بام باشد یا داخل خانه و ساختمان شما.

اگر دمای هوای داخل خانه مناسب و ایزوگام دچار شکنندگی نشود، سطح هم خشک و بدون رطوبت باشد، میتوانیم نصب ایزوگام را در سایر فصول هم انجام دهیم.

 

جمع بندی

بارعایت همۀ مواردی که بالا صحبت شد، میتوانید بهترین زمان را برای نصب ایزوگام انتخاب و نهایت استفاده را از عایق خود ببرید. اما آگاه باشید که انتخاب فصل مناسب برای استفاده از ایزوگام نکته ای لازم می باشد ولی کافی نیست. باید نکاتی را زمان خود نصب و … نیز رعایت کنیم.

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با مشاور